Program (re)habilitacija sa psom

2024-10-21
U Centru za rehabilitaciju Silver se provodi program (re)habilitacije s terapijskim psom u koji se uključuju korisnici koji iz različitih razloga nisu u mogućnosti imati psa kod kuće ili su u periodu čekanja na psa pomagača.
Korisnici su najčešća djeca s različitim teškoćama u razvoju, a program (re)habilitacije se temelji na tome da se kroz timsku inicijalnu procjenu, suradnju s roditeljima i drugim osobama te stručnjacima koji su uključeni u život korisnika izrađuje individualni plan za svakog korisnika i određuju ciljevi koje se želi postići uključivanjem terapijskog psa u (re)habilitacijski proces.
Kroz uključivanje terapijskog psa može se utjecati na različite aspekte razvoja, uzimajući u obzir teškoće, ali i jake strane odnosno mogućnosti svakog korisnika:
senzomotorički razvoj
kognitivni razvoj
komunikacijski razvoj
psihosocijalni i emotivni razvoj
Terapijski pas može imati ulogu pomagača ili motivatora korisnika u vježbama, aktivnostima ili igri za vrijeme (re)habilitacije jer je poznato da pas svojom prisutnošću može utjecati pozitivno na raspoloženje, smanjiti anksioznost i djelovati opuštajuće, biti emocionalna podrška. Prijateljstvo koje korisnik postepeno razvije s terapijskim psom jača samopouzdanje i osjećaj sigurnosti tako da prepreke i izazovi koji su se činili velikim kroz to zajedništvo i igru postaju lakše savladivima.
Program (re)habilitacije uz terapijskog psa također uključuje i navikavnje korisnika na prisutnost psa, smanjenje straha, razvijanje osjećaja i brige za drugo živo biće.
Specifičnosti uključivanja terapijskog psa se definiraju prema svakom korisniku odnosno njegovim individualnim potrebama i mogućnostima, a u odnosu na tip teškoća u razvoju (autistični spektar, hiperaktivnost, različite motoričke, govorne ili intelektualne teškoće, gluhoća, sljepoća…).
Posebno se vodi računa o tome da program (re)habilitacije uz terapijskog psa za korisnika bude funkcionalan, odnosno da bez obzira na to što korisnik doma nema psa u svakodnevni život prenese dio koji je usvojio u programu. Tu je od posebne važnosti naša suradnja s roditeljima.
U sklopu suradnje s drugim ustanovama za djecu s teškoćama u razvoju uključujemo pse pomagače u terapijski rad s korisnicima njihovih usluga.